SlideShare a Scribd company logo
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN


Mata pelajaran         :      Pendidikan Sivik dan Kewarganegaraan
Kelas                  :      4 Semangat
Bilangan murid         :      34 orang (17 L / 17 P)
Masa                   :      3.00 – 3.30 petang
Tarikh                 :      29 Januari 2013


Tema                   :      1- Sayangi diri .
Unit                   :      2 – Pengurusan Diri
Tajuk                  :      Mengurus diri sendiri


Hasil Pembelajaran :
Pada akhir sesi pengajaran dan pembelajaran, murid akan dapat :
   1. Menyenaraikan 5 cara menguruskan diri sendiri.
   2. Menyatakan 5 kepentingan mengurus diri dengan bertanggungjawab.
   3. Mempamerkan perasaan sayang dan bangga terhadap diri sendiri.


Ringkasan Isi Kandungan
   1. Cara mengurus diri.
   2. Kepentingan urus diri dengan tanggungjawab.


Penerapan Nilai-Nilai Murni
   1. Berdikari : Bertanggungjawab
   2. Hemah tinggi : kesopanan
   3. Kesyukuran


Unsur Patriotisme
   1. Menerapkan nilai-nilai sayang dan bangga terhadap diri sendiri.


Pengetahuan Sedia Ada
   1. Pelajar didedahkan dengan cara mengurus diri di rumah dan sekolah.




                                                                           Nurfatenismail
Bil.     Sumber                                                             Kuantiti
1.       komputer riba                                                      1
2.       Kertas mahjong                                                     8
3        Lembaran kerja                                                     17
4.       LCD projektor                                                      1


Kemahiran Generik


Teori Kecerdasan Pelbagai :          Kinestatik, visual, interpersonal, verbal linguistik.
KB                              :    Kemahiran memerhati, kemahiran komunikasi,
                                     menghubungkait, membanding beza
KBF                             :    Membuat keputusan, menyelesaikan masalah, menjana idea.
Pembelajaran Koperatif :             Rotating review




                                     Elemen Pengurusan          Catatan, Penerapan Nilai Murni,
Prosedur Pelaksanaan                 Pembelajaran Bestari,      Nilai Alam Sekitar, Unsur
                                     Kemahiran Generik          Patriotisme, dan sumber P&P


Set Induksi                          KB :
(3 minit)                            Menghubungkait
       1. Murid memerhati                    Membanding
          tayangan video mengenai    Beza
          pemakanan tidak
                                                                Nilai:Kesyukuran
          berkhasiat.
                                     TKP : Ruang/Visual
       2. Guru memilih murid untuk
                                            Interpersonal       SPP: Tayangan video
          memberikan ulasan
          mengenai video yang        Kinestetik
          ditayangkan.                      Verbal-
       3. Guru mengaitkan video      linguistik
          dengan tajuk.




                                                                                             Nurfatenismail
KB : Membanding
Langkah 1 ( 10 minit )                 Beza                  Nilai :bertanggungjawab
   1. Murid-murid                      Menghubungkait
      ditayangkan                                            SPP : tayangan PowerPoint
      persembahan                      KBF : Menjana idea
      multimedia (Powerpoint)                 Menganalisis
      yang bertajuk
      ‘Pengurusan Diri’                TKP : Interpersonal
   2. Guru     bersoal        jawab           Verbal-
      dengan       murid      pada linguistik
      setiap     tayangan slaid
      powerpointyang
      ditunjukkan.


      Soalan 1:
      -   Makanan             pakah
          yang                 tidak
          berkhasiat          untuk
          tubuh kita?


      Jawapan murid:
      -   Makanan ringan, air
          gas, makanan yang
          berminyak, makanan
          yang diawet, gula-
          gula, dan lain-lain.


       Soalan 2:
      -   Apakah       cara     kita



                                                                                       Nurfatenismail
menjaga kebersihan
         diri?


Jawapan murid:
     -   Gosok gigi, mandi,
         pakai pakaian yang
         bersih, basuh tangan
         sebelum makan.


     Soalan 3:
     -   Apakah aktiviti yang
         sesuai untuk riadah?


Jawapan murid:
     -   Bermain basikal,
         bermain bola,
         berkelah, berkhemah,
         siram pokok bunga,
         basuh kereta ayah dan
         sebagainya.


     Soalan 4:
         Apakah               ciri
         penampilan diri yang
         positif?
Jawapan murid:
     -   Berpakaian kemas,
         bijak bertutur dengan
         berhemah, yakin pada
         diri sendiri.




                                     Nurfatenismail
Langkah 2
(10 minit)
    1. Murid dibahagikan kepada     KB : Menghubungkait         Sumber P&P
        6 kumpulan.                        Membanding                    -     Kertas mahjong
    2. Setiap kumpulan diberikan           Beza                          -     Marker pen
        kertas mahjong dan
        marker.                                                 Nilai Murni
                                    TKP : Ruang/Visual
    3. Setiap kumpulan diberikan                                         -     Bertanggungjawab
                                           Interpersonal
        topik yang berbeza.                                              -     Hemah tinggi
                                    Kinestetik
    4. Dalam pasukan,
                                           Verbal-linguistik
        bincangkan topik tersebut                               Nilai Patriotisme
        an catatkan perkara yang    PK :Rotating Review                  -     Berbangga dengan diri
        berkaitan dengan tajuk                                                 sendiri dan sayang diri
        tersebut.                                                              sendiri.
    5. Selesai tugasan, bergerak
        secara pasukan ke
        kumpulan lain untuk
        membuat penilaian di
        samping memberi komen
        dan idea untuk kumpulan
        tersebut.




Penutup
(3 minit)                           KBKK :                      Nilai-nilai:
    1. Guru merumuskan              menghubungkait.                      Menghargai
        mengenai tajuk                                                   Berbangga
        pembelajaran pada hari      TKP : kinestatik, visual.
        tersebut.




                                                                                              Nurfatenismail
Refleksi:

________________________________________________________________________

________________________________________________________________________

________________________________________________________________________

________________________________________________________________________

________________________________________________________________________

________________________________________________________________________

________________________________________________________________________

________________________________________________________________________

________________________________________________________________________

_____________________________________________ ____________________________




                                       Tandatangan Pensyarah / Guru Pembimbing :-




                                       ………………………………………………………..




                                                                      Nurfatenismail

More Related Content

What's hot

Rancangan pengajaran harian pendidikan islam
Rancangan pengajaran harian pendidikan islamRancangan pengajaran harian pendidikan islam
Rancangan pengajaran harian pendidikan islamMohd Aizat
 
Rph bm tahun 4 dan refleksi
Rph bm tahun 4 dan refleksiRph bm tahun 4 dan refleksi
Rph bm tahun 4 dan refleksilizapandi
 
Rancangan pengajaran harian_krt_3013_converted
Rancangan pengajaran harian_krt_3013_convertedRancangan pengajaran harian_krt_3013_converted
Rancangan pengajaran harian_krt_3013_convertedIsma Azizie Ismail
 
Minggu3+2013
Minggu3+2013Minggu3+2013
Minggu3+2013sofie
 
Minggu4+2013
Minggu4+2013Minggu4+2013
Minggu4+2013sofie
 
Rph psk t4 kebersihan diri
Rph psk t4 kebersihan diriRph psk t4 kebersihan diri
Rph psk t4 kebersihan diriNurfaten Ismail
 
060213 rabu psk
060213 rabu psk060213 rabu psk
060213 rabu pskrazak12345
 
Rph tahun 5
Rph tahun 5Rph tahun 5
Rph tahun 5Oh Jenny
 
Rph pk t1 makanan berkhasiat
Rph pk t1 makanan berkhasiatRph pk t1 makanan berkhasiat
Rph pk t1 makanan berkhasiat
Nurfaten Ismail
 
Acf422 fasa3 watak perwatakan rp js
Acf422 fasa3 watak perwatakan rp jsAcf422 fasa3 watak perwatakan rp js
Acf422 fasa3 watak perwatakan rp jsdramajalansempit
 
RPH (PELANCONGAN)
RPH (PELANCONGAN)RPH (PELANCONGAN)
RPH (PELANCONGAN)Azek Kun
 
PENGEMBANGAN SILABUS kls X 20092010
PENGEMBANGAN  SILABUS kls X 20092010PENGEMBANGAN  SILABUS kls X 20092010
PENGEMBANGAN SILABUS kls X 20092010sman 2 mataram
 

What's hot (17)

Rancangan pengajaran harian pendidikan islam
Rancangan pengajaran harian pendidikan islamRancangan pengajaran harian pendidikan islam
Rancangan pengajaran harian pendidikan islam
 
Rph bm tahun 4 dan refleksi
Rph bm tahun 4 dan refleksiRph bm tahun 4 dan refleksi
Rph bm tahun 4 dan refleksi
 
RPH BM
RPH BMRPH BM
RPH BM
 
Rph 1
Rph 1Rph 1
Rph 1
 
4 rph el b-33
4 rph el b-334 rph el b-33
4 rph el b-33
 
Rancangan pengajaran harian_krt_3013_converted
Rancangan pengajaran harian_krt_3013_convertedRancangan pengajaran harian_krt_3013_converted
Rancangan pengajaran harian_krt_3013_converted
 
Minggu3+2013
Minggu3+2013Minggu3+2013
Minggu3+2013
 
Minggu4+2013
Minggu4+2013Minggu4+2013
Minggu4+2013
 
Pengajaran mikro
Pengajaran mikroPengajaran mikro
Pengajaran mikro
 
Rph psk t4 kebersihan diri
Rph psk t4 kebersihan diriRph psk t4 kebersihan diri
Rph psk t4 kebersihan diri
 
060213 rabu psk
060213 rabu psk060213 rabu psk
060213 rabu psk
 
Rph tahun 5
Rph tahun 5Rph tahun 5
Rph tahun 5
 
Rph pk t1 makanan berkhasiat
Rph pk t1 makanan berkhasiatRph pk t1 makanan berkhasiat
Rph pk t1 makanan berkhasiat
 
Spm Bm Apr Rm 4
Spm Bm Apr Rm 4Spm Bm Apr Rm 4
Spm Bm Apr Rm 4
 
Acf422 fasa3 watak perwatakan rp js
Acf422 fasa3 watak perwatakan rp jsAcf422 fasa3 watak perwatakan rp js
Acf422 fasa3 watak perwatakan rp js
 
RPH (PELANCONGAN)
RPH (PELANCONGAN)RPH (PELANCONGAN)
RPH (PELANCONGAN)
 
PENGEMBANGAN SILABUS kls X 20092010
PENGEMBANGAN  SILABUS kls X 20092010PENGEMBANGAN  SILABUS kls X 20092010
PENGEMBANGAN SILABUS kls X 20092010
 

Viewers also liked

Rph psk t4 beriadah menjamin kesihatan
Rph psk t4 beriadah menjamin kesihatanRph psk t4 beriadah menjamin kesihatan
Rph psk t4 beriadah menjamin kesihatanNurfaten Ismail
 
Rph psk t4 kebersihan diri
Rph psk t4 kebersihan diriRph psk t4 kebersihan diri
Rph psk t4 kebersihan diriNurfaten Ismail
 
Rph pj t4 ketangkasan 4 d
Rph pj t4 ketangkasan   4 dRph pj t4 ketangkasan   4 d
Rph pj t4 ketangkasan 4 dNurfaten Ismail
 
Rph pj t4 koordinasi 4 m
Rph pj t4 koordinasi   4 mRph pj t4 koordinasi   4 m
Rph pj t4 koordinasi 4 mNurfaten Ismail
 
Rph pj t4 kelenturan 4 m
Rph pj t4 kelenturan   4 mRph pj t4 kelenturan   4 m
Rph pj t4 kelenturan 4 mNurfaten Ismail
 
Rph psk t4 makanan seimbang
Rph psk t4 makanan seimbangRph psk t4 makanan seimbang
Rph psk t4 makanan seimbangNurfaten Ismail
 
Rph psk t4 hargai khidmat pekerja sekolah
Rph psk t4 hargai khidmat pekerja sekolahRph psk t4 hargai khidmat pekerja sekolah
Rph psk t4 hargai khidmat pekerja sekolahNurfaten Ismail
 
Rph pendidikan dy thn kardi0 vaskular t5
Rph pendidikan dy thn kardi0 vaskular t5Rph pendidikan dy thn kardi0 vaskular t5
Rph pendidikan dy thn kardi0 vaskular t5
Nurfaten Ismail
 
Rph psk t4 saya warga sekolah bertanggungjawab
Rph psk t4 saya warga sekolah bertanggungjawabRph psk t4 saya warga sekolah bertanggungjawab
Rph psk t4 saya warga sekolah bertanggungjawabNurfaten Ismail
 
Rph t5a pk penyakit x berjangkit
Rph t5a pk penyakit x berjangkitRph t5a pk penyakit x berjangkit
Rph t5a pk penyakit x berjangkit
Nurfaten Ismail
 
Rph pendidikan dy thn otot t5 a
Rph pendidikan dy thn otot t5 aRph pendidikan dy thn otot t5 a
Rph pendidikan dy thn otot t5 a
Nurfaten Ismail
 
Rph psk t4 interaksi k0muniti sek0lah
Rph psk t4 interaksi k0muniti sek0lahRph psk t4 interaksi k0muniti sek0lah
Rph psk t4 interaksi k0muniti sek0lahNurfaten Ismail
 
Rph psk t4 mengenali keluarga bahagia
Rph psk t4 mengenali keluarga bahagiaRph psk t4 mengenali keluarga bahagia
Rph psk t4 mengenali keluarga bahagiaNurfaten Ismail
 
Rph psk t4 mengenali keluarga kembangan
Rph psk t4 mengenali keluarga kembanganRph psk t4 mengenali keluarga kembangan
Rph psk t4 mengenali keluarga kembanganNurfaten Ismail
 
Rph psk t4 penampilan diri yang positif
Rph psk t4 penampilan diri yang positifRph psk t4 penampilan diri yang positif
Rph psk t4 penampilan diri yang positifNurfaten Ismail
 
Rph psk t4 profil keluarga
Rph psk t4 profil keluargaRph psk t4 profil keluarga
Rph psk t4 profil keluargaNurfaten Ismail
 
Rph pj t4 olahraga teknik terima n hulur bat0n 4 d
Rph pj t4 olahraga teknik terima n hulur bat0n 4 dRph pj t4 olahraga teknik terima n hulur bat0n 4 d
Rph pj t4 olahraga teknik terima n hulur bat0n 4 dNurfaten Ismail
 
Rph t5b pk perasaan
Rph t5b pk perasaanRph t5b pk perasaan
Rph t5b pk perasaan
Nurfaten Ismail
 

Viewers also liked (20)

Rph pj t4 kekuatan 4 s
Rph pj t4 kekuatan   4 sRph pj t4 kekuatan   4 s
Rph pj t4 kekuatan 4 s
 
Rph psk t4 beriadah menjamin kesihatan
Rph psk t4 beriadah menjamin kesihatanRph psk t4 beriadah menjamin kesihatan
Rph psk t4 beriadah menjamin kesihatan
 
Rph psk t4 kebersihan diri
Rph psk t4 kebersihan diriRph psk t4 kebersihan diri
Rph psk t4 kebersihan diri
 
Rph pj t4 ketangkasan 4 d
Rph pj t4 ketangkasan   4 dRph pj t4 ketangkasan   4 d
Rph pj t4 ketangkasan 4 d
 
Rph pj t4 koordinasi 4 m
Rph pj t4 koordinasi   4 mRph pj t4 koordinasi   4 m
Rph pj t4 koordinasi 4 m
 
Rph pj t4 kelenturan 4 m
Rph pj t4 kelenturan   4 mRph pj t4 kelenturan   4 m
Rph pj t4 kelenturan 4 m
 
Rph psk t4 makanan seimbang
Rph psk t4 makanan seimbangRph psk t4 makanan seimbang
Rph psk t4 makanan seimbang
 
Rph psk t4 hargai khidmat pekerja sekolah
Rph psk t4 hargai khidmat pekerja sekolahRph psk t4 hargai khidmat pekerja sekolah
Rph psk t4 hargai khidmat pekerja sekolah
 
Rph pendidikan dy thn kardi0 vaskular t5
Rph pendidikan dy thn kardi0 vaskular t5Rph pendidikan dy thn kardi0 vaskular t5
Rph pendidikan dy thn kardi0 vaskular t5
 
Rph pj t4 baton 4s
Rph pj t4 baton    4sRph pj t4 baton    4s
Rph pj t4 baton 4s
 
Rph psk t4 saya warga sekolah bertanggungjawab
Rph psk t4 saya warga sekolah bertanggungjawabRph psk t4 saya warga sekolah bertanggungjawab
Rph psk t4 saya warga sekolah bertanggungjawab
 
Rph t5a pk penyakit x berjangkit
Rph t5a pk penyakit x berjangkitRph t5a pk penyakit x berjangkit
Rph t5a pk penyakit x berjangkit
 
Rph pendidikan dy thn otot t5 a
Rph pendidikan dy thn otot t5 aRph pendidikan dy thn otot t5 a
Rph pendidikan dy thn otot t5 a
 
Rph psk t4 interaksi k0muniti sek0lah
Rph psk t4 interaksi k0muniti sek0lahRph psk t4 interaksi k0muniti sek0lah
Rph psk t4 interaksi k0muniti sek0lah
 
Rph psk t4 mengenali keluarga bahagia
Rph psk t4 mengenali keluarga bahagiaRph psk t4 mengenali keluarga bahagia
Rph psk t4 mengenali keluarga bahagia
 
Rph psk t4 mengenali keluarga kembangan
Rph psk t4 mengenali keluarga kembanganRph psk t4 mengenali keluarga kembangan
Rph psk t4 mengenali keluarga kembangan
 
Rph psk t4 penampilan diri yang positif
Rph psk t4 penampilan diri yang positifRph psk t4 penampilan diri yang positif
Rph psk t4 penampilan diri yang positif
 
Rph psk t4 profil keluarga
Rph psk t4 profil keluargaRph psk t4 profil keluarga
Rph psk t4 profil keluarga
 
Rph pj t4 olahraga teknik terima n hulur bat0n 4 d
Rph pj t4 olahraga teknik terima n hulur bat0n 4 dRph pj t4 olahraga teknik terima n hulur bat0n 4 d
Rph pj t4 olahraga teknik terima n hulur bat0n 4 d
 
Rph t5b pk perasaan
Rph t5b pk perasaanRph t5b pk perasaan
Rph t5b pk perasaan
 

Similar to Rph psk t4 pengurusan diri

Rencana pelaksanaan pembelajaran tematik
Rencana pelaksanaan pembelajaran tematikRencana pelaksanaan pembelajaran tematik
Rencana pelaksanaan pembelajaran tematik
zoulexa
 
Rph kepentingan menjaga alam sekitar
Rph kepentingan menjaga alam sekitarRph kepentingan menjaga alam sekitar
Rph kepentingan menjaga alam sekitarsyazwanie suhaimi
 
Kerja kursus rph tema alam sekitar selamatkan bumi
Kerja kursus rph tema alam sekitar selamatkan bumiKerja kursus rph tema alam sekitar selamatkan bumi
Kerja kursus rph tema alam sekitar selamatkan bumi
nsssuhada
 
Kuih Tradisional
Kuih TradisionalKuih Tradisional
Kuih Tradisional
guestb3f4f9
 
Rph psk t4 kebersihan diri
Rph psk t4 kebersihan diriRph psk t4 kebersihan diri
Rph psk t4 kebersihan diriNurfaten Ismail
 
Minggu1+2013
Minggu1+2013Minggu1+2013
Minggu1+2013sofie
 
Rph tahun 5
Rph tahun 5Rph tahun 5
Rph tahun 5Oh Jenny
 
Rancangan Pengajaran Harian
Rancangan Pengajaran HarianRancangan Pengajaran Harian
Rancangan Pengajaran Harianizyan bakri
 
RPP NILAI MUTLAK
RPP NILAI MUTLAKRPP NILAI MUTLAK
RPP NILAI MUTLAK
Diah Octavianty
 
RPP EKSPOSISI.pdf
RPP EKSPOSISI.pdfRPP EKSPOSISI.pdf
RPP EKSPOSISI.pdf
NurlinawatiMahandi1
 
RPP GURU MODEL.doc
RPP GURU MODEL.docRPP GURU MODEL.doc
RPP GURU MODEL.doc
mabrurinc
 
Rpp tematik kelas 3 tema 1 subtema 3 pbl 5
Rpp tematik kelas 3 tema 1 subtema 3 pbl 5Rpp tematik kelas 3 tema 1 subtema 3 pbl 5
Rpp tematik kelas 3 tema 1 subtema 3 pbl 5
Azizah Iis
 
16864070707D0.pdf
16864070707D0.pdf16864070707D0.pdf
16864070707D0.pdf
marsibani2
 
Bab 2 jenazah
Bab 2 jenazahBab 2 jenazah
Bab 2 jenazah
ksirajuddin840
 
Rph pencemaran udara
Rph pencemaran udaraRph pencemaran udara
Rph pencemaran udaraNuriy Nurhane
 
RPP introduction kelas X SMK kurikulum 2013 revisi
RPP introduction kelas X SMK kurikulum 2013 revisi RPP introduction kelas X SMK kurikulum 2013 revisi
RPP introduction kelas X SMK kurikulum 2013 revisi
vina vannya
 

Similar to Rph psk t4 pengurusan diri (20)

Rencana pelaksanaan pembelajaran tematik
Rencana pelaksanaan pembelajaran tematikRencana pelaksanaan pembelajaran tematik
Rencana pelaksanaan pembelajaran tematik
 
Rph kepentingan menjaga alam sekitar
Rph kepentingan menjaga alam sekitarRph kepentingan menjaga alam sekitar
Rph kepentingan menjaga alam sekitar
 
Kerja kursus rph tema alam sekitar selamatkan bumi
Kerja kursus rph tema alam sekitar selamatkan bumiKerja kursus rph tema alam sekitar selamatkan bumi
Kerja kursus rph tema alam sekitar selamatkan bumi
 
Kuih Tradisional
Kuih TradisionalKuih Tradisional
Kuih Tradisional
 
Rphbehaviourisme
RphbehaviourismeRphbehaviourisme
Rphbehaviourisme
 
Rph psk t4 kebersihan diri
Rph psk t4 kebersihan diriRph psk t4 kebersihan diri
Rph psk t4 kebersihan diri
 
Rph sivik
Rph sivikRph sivik
Rph sivik
 
Minggu1+2013
Minggu1+2013Minggu1+2013
Minggu1+2013
 
Rph tahun 5
Rph tahun 5Rph tahun 5
Rph tahun 5
 
Rancangan Pengajaran Harian
Rancangan Pengajaran HarianRancangan Pengajaran Harian
Rancangan Pengajaran Harian
 
RPP NILAI MUTLAK
RPP NILAI MUTLAKRPP NILAI MUTLAK
RPP NILAI MUTLAK
 
RPP EKSPOSISI.pdf
RPP EKSPOSISI.pdfRPP EKSPOSISI.pdf
RPP EKSPOSISI.pdf
 
RPP GURU MODEL.doc
RPP GURU MODEL.docRPP GURU MODEL.doc
RPP GURU MODEL.doc
 
Rpp tematik kelas 3 tema 1 subtema 3 pbl 5
Rpp tematik kelas 3 tema 1 subtema 3 pbl 5Rpp tematik kelas 3 tema 1 subtema 3 pbl 5
Rpp tematik kelas 3 tema 1 subtema 3 pbl 5
 
16864070707D0.pdf
16864070707D0.pdf16864070707D0.pdf
16864070707D0.pdf
 
Bab 2 jenazah
Bab 2 jenazahBab 2 jenazah
Bab 2 jenazah
 
Rph pencemaran udara
Rph pencemaran udaraRph pencemaran udara
Rph pencemaran udara
 
Rph 2
Rph 2Rph 2
Rph 2
 
RPP introduction kelas X SMK kurikulum 2013 revisi
RPP introduction kelas X SMK kurikulum 2013 revisi RPP introduction kelas X SMK kurikulum 2013 revisi
RPP introduction kelas X SMK kurikulum 2013 revisi
 
1 Penjajahan
1 Penjajahan1 Penjajahan
1 Penjajahan
 

More from Nurfaten Ismail

Rph psk t4 mengenali keluarga sendiri
Rph psk t4 mengenali keluarga sendiriRph psk t4 mengenali keluarga sendiri
Rph psk t4 mengenali keluarga sendiriNurfaten Ismail
 
Rph pj t4 imbangan berpasangan 4 s
Rph pj t4 imbangan  berpasangan    4 sRph pj t4 imbangan  berpasangan    4 s
Rph pj t4 imbangan berpasangan 4 sNurfaten Ismail
 
Rph pj t4 olahraga.teknik asas larian 4 d
Rph pj t4 olahraga.teknik asas larian    4 dRph pj t4 olahraga.teknik asas larian    4 d
Rph pj t4 olahraga.teknik asas larian 4 dNurfaten Ismail
 
Rph pj t4 menolak dan menahan h0ki 4 m
Rph pj t4 menolak dan menahan h0ki 4 mRph pj t4 menolak dan menahan h0ki 4 m
Rph pj t4 menolak dan menahan h0ki 4 mNurfaten Ismail
 
Rph pj t4 kem asas hoki 4 s
Rph pj t4 kem asas hoki 4 sRph pj t4 kem asas hoki 4 s
Rph pj t4 kem asas hoki 4 sNurfaten Ismail
 
cont0h2 utk set induksi PJ...
cont0h2 utk set induksi PJ...cont0h2 utk set induksi PJ...
cont0h2 utk set induksi PJ...
Nurfaten Ismail
 
Rph pj t4 masa tndak bls 4 m
Rph pj t4 masa tndak bls   4 mRph pj t4 masa tndak bls   4 m
Rph pj t4 masa tndak bls 4 mNurfaten Ismail
 

More from Nurfaten Ismail (9)

Rph psk t4 mengenali keluarga sendiri
Rph psk t4 mengenali keluarga sendiriRph psk t4 mengenali keluarga sendiri
Rph psk t4 mengenali keluarga sendiri
 
Rph pj t4 imbangan berpasangan 4 s
Rph pj t4 imbangan  berpasangan    4 sRph pj t4 imbangan  berpasangan    4 s
Rph pj t4 imbangan berpasangan 4 s
 
Rph pj t4 imbangan 4 m
Rph pj t4 imbangan    4 mRph pj t4 imbangan    4 m
Rph pj t4 imbangan 4 m
 
Rph pj t4 olahraga.teknik asas larian 4 d
Rph pj t4 olahraga.teknik asas larian    4 dRph pj t4 olahraga.teknik asas larian    4 d
Rph pj t4 olahraga.teknik asas larian 4 d
 
Rph pj t4 menolak dan menahan h0ki 4 m
Rph pj t4 menolak dan menahan h0ki 4 mRph pj t4 menolak dan menahan h0ki 4 m
Rph pj t4 menolak dan menahan h0ki 4 m
 
Rph pj t4 kem asas hoki 4 s
Rph pj t4 kem asas hoki 4 sRph pj t4 kem asas hoki 4 s
Rph pj t4 kem asas hoki 4 s
 
cont0h2 utk set induksi PJ...
cont0h2 utk set induksi PJ...cont0h2 utk set induksi PJ...
cont0h2 utk set induksi PJ...
 
Rph pj t4 dtk 4 m
Rph pj t4 dtk   4 mRph pj t4 dtk   4 m
Rph pj t4 dtk 4 m
 
Rph pj t4 masa tndak bls 4 m
Rph pj t4 masa tndak bls   4 mRph pj t4 masa tndak bls   4 m
Rph pj t4 masa tndak bls 4 m
 

Rph psk t4 pengurusan diri

  • 1. RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN Mata pelajaran : Pendidikan Sivik dan Kewarganegaraan Kelas : 4 Semangat Bilangan murid : 34 orang (17 L / 17 P) Masa : 3.00 – 3.30 petang Tarikh : 29 Januari 2013 Tema : 1- Sayangi diri . Unit : 2 – Pengurusan Diri Tajuk : Mengurus diri sendiri Hasil Pembelajaran : Pada akhir sesi pengajaran dan pembelajaran, murid akan dapat : 1. Menyenaraikan 5 cara menguruskan diri sendiri. 2. Menyatakan 5 kepentingan mengurus diri dengan bertanggungjawab. 3. Mempamerkan perasaan sayang dan bangga terhadap diri sendiri. Ringkasan Isi Kandungan 1. Cara mengurus diri. 2. Kepentingan urus diri dengan tanggungjawab. Penerapan Nilai-Nilai Murni 1. Berdikari : Bertanggungjawab 2. Hemah tinggi : kesopanan 3. Kesyukuran Unsur Patriotisme 1. Menerapkan nilai-nilai sayang dan bangga terhadap diri sendiri. Pengetahuan Sedia Ada 1. Pelajar didedahkan dengan cara mengurus diri di rumah dan sekolah. Nurfatenismail
  • 2. Bil. Sumber Kuantiti 1. komputer riba 1 2. Kertas mahjong 8 3 Lembaran kerja 17 4. LCD projektor 1 Kemahiran Generik Teori Kecerdasan Pelbagai : Kinestatik, visual, interpersonal, verbal linguistik. KB : Kemahiran memerhati, kemahiran komunikasi, menghubungkait, membanding beza KBF : Membuat keputusan, menyelesaikan masalah, menjana idea. Pembelajaran Koperatif : Rotating review Elemen Pengurusan Catatan, Penerapan Nilai Murni, Prosedur Pelaksanaan Pembelajaran Bestari, Nilai Alam Sekitar, Unsur Kemahiran Generik Patriotisme, dan sumber P&P Set Induksi KB : (3 minit) Menghubungkait 1. Murid memerhati Membanding tayangan video mengenai Beza pemakanan tidak Nilai:Kesyukuran berkhasiat. TKP : Ruang/Visual 2. Guru memilih murid untuk Interpersonal SPP: Tayangan video memberikan ulasan mengenai video yang Kinestetik ditayangkan. Verbal- 3. Guru mengaitkan video linguistik dengan tajuk. Nurfatenismail
  • 3. KB : Membanding Langkah 1 ( 10 minit ) Beza Nilai :bertanggungjawab 1. Murid-murid Menghubungkait ditayangkan SPP : tayangan PowerPoint persembahan KBF : Menjana idea multimedia (Powerpoint) Menganalisis yang bertajuk ‘Pengurusan Diri’ TKP : Interpersonal 2. Guru bersoal jawab Verbal- dengan murid pada linguistik setiap tayangan slaid powerpointyang ditunjukkan. Soalan 1: - Makanan pakah yang tidak berkhasiat untuk tubuh kita? Jawapan murid: - Makanan ringan, air gas, makanan yang berminyak, makanan yang diawet, gula- gula, dan lain-lain. Soalan 2: - Apakah cara kita Nurfatenismail
  • 4. menjaga kebersihan diri? Jawapan murid: - Gosok gigi, mandi, pakai pakaian yang bersih, basuh tangan sebelum makan. Soalan 3: - Apakah aktiviti yang sesuai untuk riadah? Jawapan murid: - Bermain basikal, bermain bola, berkelah, berkhemah, siram pokok bunga, basuh kereta ayah dan sebagainya. Soalan 4: Apakah ciri penampilan diri yang positif? Jawapan murid: - Berpakaian kemas, bijak bertutur dengan berhemah, yakin pada diri sendiri. Nurfatenismail
  • 5. Langkah 2 (10 minit) 1. Murid dibahagikan kepada KB : Menghubungkait Sumber P&P 6 kumpulan. Membanding - Kertas mahjong 2. Setiap kumpulan diberikan Beza - Marker pen kertas mahjong dan marker. Nilai Murni TKP : Ruang/Visual 3. Setiap kumpulan diberikan - Bertanggungjawab Interpersonal topik yang berbeza. - Hemah tinggi Kinestetik 4. Dalam pasukan, Verbal-linguistik bincangkan topik tersebut Nilai Patriotisme an catatkan perkara yang PK :Rotating Review - Berbangga dengan diri berkaitan dengan tajuk sendiri dan sayang diri tersebut. sendiri. 5. Selesai tugasan, bergerak secara pasukan ke kumpulan lain untuk membuat penilaian di samping memberi komen dan idea untuk kumpulan tersebut. Penutup (3 minit) KBKK : Nilai-nilai: 1. Guru merumuskan menghubungkait. Menghargai mengenai tajuk Berbangga pembelajaran pada hari TKP : kinestatik, visual. tersebut. Nurfatenismail
  • 6. Refleksi: ________________________________________________________________________ ________________________________________________________________________ ________________________________________________________________________ ________________________________________________________________________ ________________________________________________________________________ ________________________________________________________________________ ________________________________________________________________________ ________________________________________________________________________ ________________________________________________________________________ _____________________________________________ ____________________________ Tandatangan Pensyarah / Guru Pembimbing :- ……………………………………………………….. Nurfatenismail